Motor neden arızalanır?

 

Hiçbir mekanik cihaz arızalanmadan sonsuza kadar kalamayacağına göre sahip olduğumuz otomobillerinde zaman içinde arızalanması kadar normal bir şey yoktur. Ama dikkat ederseniz aynı model arabadan bir tanesi sorundan başını alamazken diğeri birkaç yüz bin kilometre sorunsuz gitmektedir. Neden bu kadar büyük bir fark doğuyor ? Bazen araçların mekanik sorunları geçirdikleri kazalardan sonra başlar, bezen de fabrikasyon hata vardır. Ya da aracınızın motorun ısınması dahi imkan olmayan kısa mesafelerde kullanıyorsanız bu da motor ömrünü azaltacaktır. İlave olarak yetersiz veya eksik bakımlar en genel arıza sebebidir.  Genel olarak nelere dikkat emeliyiz diyecek olursak;

 

-> Motor yağınızı düzenli olarak üretici firma tavsiyeleri doğrultusunda değiştirin.

-> Motora hararet yaptırmaktan kaçının

-> Akü kutup başları, ateşleme bobinler, hava ve yağ filtresi triger kayışını düzenli bakım tablosuna almanız sizi ağır masraflardan koruyacaktır.

-> En ufak sorunu dahi çok hızlı çözün ki, büyüyüp ağır bir masraf haline gelmesine izin vermeyin.

Şimdi anlattıklarımızın ışığında neleri nasıl yapacağımıza bakalım.

 

Yağ değişimi

 

Yağ değişimi neden önemlidir ve değiştirmezsem ne olur?

 Motor yağı belirli bir ömre sahiptir ve belli bir zamandan sonra yağlama özelliğini kaybeder ve kömürleşmeye başlar. Ve bu bozulma sonucu karbon artıkları ile kirlenme veya pis atık yağ birikmesi motorun ömrünün kısalmasına sebep olur. Eğer üretici firma tavsiyeleri doğrultusunda yağ değişimini yapacak olursanız bu riskler Hiçbir zaman motorunuzda oluşmaya başlamayacak ve ağır koşullarda çalışmaya hep hazır olacaktır. Bu yağ değişim aralıkları uzarsa karbon atıkları yağ emiş ağzını tıkamaya başlayacak, yağ beslemesi azalacak ve sürtünme artacaktır. Daha sonra bu karbon artıkları motor havalandırma kanalları ile gaz kelebekleri ve EGR sistemine yürüyecek ve motor arıza lambanızın yanmasına sebep olacaktır. Devamında basınç düşmesi ve motorda hızlı aşınma olacaktır. Unutmayın her yaş değişimde mutlaka yağ filtresini de değiştirin ve bunları yağ kartına işletin.

Motor yağı kontrolü

 

 Motor yağınızı en az ayda bir defa düzenli olarak kontrol edin. Unutmayın ciddi seviyede azalmış motor yağı ile veya yağ lambası yanarken bir dakikadan bile az sürede aracınızı sürmeniz ciddi masraflara sebep olacaktır. Eğer motorda yağ eksikliği tespit ederseniz yağı tamamlamanıza müteakip , bu azalmanın sebebini anlamak için servisinizi ziyaret edin. Daima uygun veya üretici firmanın tavsiye ettiği yağı kullanın. Otomobilinizi park ettiğiniz yeri ara sıra altında yağ izi var mı diye kontrol edin. Bu bile sizi muhtemel ağır hasarlardan koruyacaktır.

Sentetik veya standart yağ

 

 Sentetik yağın avantajı yüksek sıcaklıklara dayanması ve yağlama özelliğini kaybetmeden uzun süre çalışabilmesidir. Sıfırın altında sıcaklıklarda kalınlaşmamakta ve soğuk havalarda iyi motor yağlaması sağlamaktadır. Eğer yüksek kilometrede bulunan bir motorda ince sentetik motor yağı kullanıyorsanız buda yağ sızıntılarını arttıracak ve sizin ilk çalıştırmada pistonlardan vuruntu sesi duymanıza sebep olacaktır. Buradan yola çıkarak eğer düşük kilometrede veya turbo bir arabanız varsa ve bunu yüksek sıcaklık,aşırı yük, uzun aralıklı yağ değişimleri gibi ağır koşullarda kullanıyorsanız veya motorunuzda ekstra bir koruma istiyorsanız sentetik yağ sizin için iyi bir seçenektir. Fakat yüksek kilometre araçlarda sentetik yağ fazla verimli olmayacağı için bunun yerine düzenli değiştireceğiniz kalın madeni yağ kullanmanız daha faydalı olacaktır.

Motor soğutma sistemi

 

 Hararet motora en ağır hasarı verecek etkenlerden bir tanesidir. Motoru hararetten korumak için ; Soğutma suyunu düzenli olarak kontrol edin. Kesinlikle haznede minimum göstergesinin altında su bırakmayın. Eksikse hemen "max" ibaresine kadar tamamlayın. Dikkat : radyatör veya su haznesinin kapağını motor sıcakken açmayın!

 Eğer soğutma suyu sızıntısı tespit ederseniz, hareket etmeden bu sızıntıyı giderin. Çünkü bu direk hararet sebebidir. Eğer motor sıcaklığının her zamankinden daha fazla yükseldiğini gözlemleyecek olursanız, bunu kesinlikle bir servise inceletin. Radyatörün önünü inceleyin, bazen toprak veya bazı atıklarla tıkanmış olabilir. Bu da direk hararete sebep olur. Bu yazılanları en iyi örnekleyecek resim yanda sunulmuştur.

Periyodik değişim

 

 Otomobilinizde bazı parçaların düzenli aralıklarla değişmesi gerekir. Bunun sizin aracınıza özel detayını kullanma kılavuzunuzda görebilirsiniz.

-> Yakıt filtresi : Kirli yakıt filtresi motorun zamansız stop etmesine veya motorda güç kaybına sebep olur.


-> Hava filtresi : Kirli hava filtresi motor gücünde azalma , artan yakıt tüketimi, hava akış okuyucu hatası,vs... gibi sorunlara sebep olur.


-> Motor soğutma sıvısı : Eski motor soğutma sıvısı zamanla aşınma önleyici ve diğer özelliklerini kaybeder ve su pompasına zarar verebilir.


-> Buji : Buji değişimi anında motor performansınızı olumlu yönde etkileyecektir


-> Triger kayışı : Bu kayışın kopması motorda ciddi hasarlar verecektir. Özellikle eğer araç dizel ise bu zarar daha fazla olacaktır.

 

Akümülatör

 

 Dikkat : Akü zararlı asit karışımları ile dolu olup zararlı veya patlayıcı gaz çıkışına sebep olabilir. Akü ile işiniz varken koruyucu gözlük ve eldiven kullanın. Akünün yakınında açık ateş,sigara veya kıvılcım bulunmasın.

 Günümüzde artık çoğı akü bakım istemeyen tiplerden. Sizin tek dikkat edeceğiniz bağlantı hatası,gevşemesi veya korozyon var mı? Korozyona uğramış akü kutup başları, ekran ışıklarında gidip gelme,düşük şarj, çalışmama,kısık far ışığı,motor arıza veya abs lambasının yanmasına sebep olur. Ek olarak eğer aküde asit sızıntısı, kırık veya hasar tespit edecek olursanız hemen değiştirin. Asit sızıntısı değdiği her şeyi mahvedecektir.

Küçük sıkıntıların yapılması

 

 Aracınızdan gelecek olan hafif bir yakıt kokusu, anormal ses,performans düşmesi,düzensiz stop etme sizi hemen servisinize yönlendirsin. Bu tarz arızalar başlangıçta yapılırsa maliyet düşük olacaktır. Gittiğiniz servis bunu da, şunu da yapalım, yapmazsak şu olur diye size sürekli baskı yapacaktır. Ondan neyi neden yapması gerektiğinin detayını isteyin. Böylece en azından aracınız ile ilgili daha fazla bilginiz olur.

Turbo kompresörlü araçlar

 

 Turbo kompresör pompanın motora daha fazla hava vererek motor gücünü arttırmadan daha fazla performans alınmasını sağlar. Bu dizayndan dolayı turbo kompresör yüksek ısıda çalışır ve bundan dolayı turbo araçlarda yağ kalitesinin daima maksimum düzeyde olması gerekir. Kalitesiz veya ömrünü doldurmuş yağlar bu ısı altında hemen kavrulacak ve turbo kompresörün arızalanmasına sebep olabilecektir. Birkaç öneri;

-> Eğer üretici firmanın talimatlarına ters düşmüyorsa ya sentetik yağ kullanın Ya da yağınızı düzenli değiştirin.
-> Aracınızı zor ve ağır şartlarda kullandıysanız durduğunuz zaman hemen stop etmeyin, turbo kompresörün soğuması için biraz zaman verin.
-> Uzun süreli aynı tempo ve ağırlıkta tırmanma turbonuzun hararet yapmasına sebep olabilir. Bu tarz tırmanışlarda mola verin.

Emisyon test sonucunu yükseltmek için birkaç ipucu.

 

-> Test öncesi motor yağını değiştirin. Yaşlı ve yüksek kilometre aracınıza ince yağ koyun.
-> Bujiler ve hava filtresini değiştirin. Yeni değiştirdiyseniz servisinize motor ayarınızı yaptırın.

Test öncesi ;

 

-> Lastik basınçlarınızı kontrol edin ve ayarlayın.
-> Yüksek oktan benzin alın.
-> Boş bir yolda aracınızı kısa süreli yüksek performans kullanın. Bu buji ve katalitik konvertörü rahatlatacaktır.
-> Test öncesi motorun sıcak olmasına dikkat edin.
-> Yakıt enjektörlerini temizleyin.